Ministerstvo financí ČR připravuje po šesti letech úpravu zákona o hazardních hrách České republiky, která by měla být účinná od 1. ledna 2024. V tomto článku se dozvíte nejdůležitější změny a novinky, které nás budou čekat.

Hlavní priority novely zákona

  • Ochrana hráčů hazardních her: dle studií, ze kterých zákonodárci vycházejí, je internetové hraní rizikovější (vyjma herních automatů, ty jsou co se týče rizikovosti nastejno naživo i online). Kvůli tomu je ochrana hráčů z hlediska cílů nové úpravy na prvním místě.
  • Dostupnost hazardních her na internetu a rozvoj technologií: boj proti nelegálně provozovaným hazardním stránkám a aplikacím.
  • Snížení administrativní zátěže státní správy i podnikatelů.
  • Větší právní jistota, zpřesnění a vyjasnění zákona.

Zvýšení ochrany hráčů

Zavedení panic buttonu

Ke zvýšení ochrany hráčů bude zaveden tzv. panic button, což je nástroj umožňující hráčům okamžitě ukončit své hraní. Toto tlačítko musí být po celou dobu hraní snadno dostupné v kamenných hernách i při hraní online. Jakmile je panic button aktivován, hráči bude po dobu 48 hodin zakázáno hrát jak v zařízení, kde tlačítko aktivoval, tak i v jiných provozovnách. Provozovatel casina je rovněž povinen nabídnout hráčům možnost zapsání se do rejstříku osob vyloučených z hazardního hraní.

Bonusy zůstávají

Původně bylo plánováno uvalit zákaz na poskytování tzv. rizikových bonusů hráčům: uvítací bonusy, bonusy, které jsou nabízeny hráčům, kteří požádali o uzavření svého účtu nebo bonusy, které mohou být použity v hrách méně než 24 hodin od jejich získání. Tato změna se však neuskuteční, bonusy zůstavají beze změny!

Úprava rejstříku vyloučených osob

Každý provozovatel, ať už provozuje online casino či kamennou hernu, bude povinen umožnit hráčům zaregistovat se do rejstříku vyloučených osob, který má za cíl chránit jedince s problémovým hraním. Možnost zápisu do této evidence musí být kdykoli dostupná během hraní. Lidé, kteří jsou do evidence zapsáni, budou mít také možnost na svou žádost prodloužit dobu své ochrany o 1 rok. Zároveň bude do evidence automaticky zanesena osoba, která má dluhy v rámci exekučního řízení.

Sebeomezující opatření: zpřísnění

Provozovatelé hazardních her nebudou smět nabádat hráče, aby odmítli nebo zmírňovali svá sebeomezující opatření. Hráči budou mít možnost upravit svá omezení nejvýše jednou denně. Pokud si hráč sám zpřísní svá sebeomezující opatření, tak začnou platit ihned. Provozovatel nesmí oslovovat osobu, která dříve sdělila, že nechce být oslovena s nabídkami k účasti na hazardním hraní a nabádat ji tak k účasti na hazardní hře.

Ostatní opatření

  • Zákaz účtování poplatků za nečinnost hráče v hazardní hře.
  • Zákaz vytváření překážek uživatelům, kteří chtějí vybrat své prostředky z casina na svůj účet, včetně poplatků za výběr nebo stanovení minimální výběrové částky.
  • Online hraní nebude umožňovat účast na více stolech současně.

Internetové hry: finance

Při registraci v online casinu budou hráči povinni uvést číslo nebo identifikátor svého platebního nebo bankovního účtu. Tento účet bude sloužit výhradně pro provádění vkladů a výběrů peněz, což znamená, že není povoleno převádět peníze na hráčův herní účet z účtu jiné osoby. Každý hráč bude moci používat pouze jeden bankovní účet spjatý se svým uživatelským kontem v casinu.
Kromě toho bude existovat omezení pro vklady i výběry peněžních prostředků z herních účtů v casinu, přičemž limit pro vklady a výběry bude stanoven na 10 000 Kč za každých 24 hodin.

Nové právní vymezení hazardních her

Za provozovanou na území České republiky se považuje jakákoliv hazardní hra, která je na území České republiky dostupná, nikoliv pouze ta, která cílí na občany s pobytem na území České republiky. Nově se rozšiřuje působnost zákona na všechny hazardní hry provozované prostřednictvím internetu, pokud jsou přístupné účastníkům hazardních her připojujícím se z České republiky. Tato změna by měla zjednodušit blokaci nelegálních online heren.

Intenzivnější postup proti nelegálním provozovatelům

Jednou z největších priorit této novely zákonu o hazardních hrách je postup proti nelegálním hernám, speciálně těm, které jsou provozované online. Aby se tento postup zefektivnil, budou podniknuty následující kroky: 

  • Rychlejší a efektivnější zápis na blacklist
  • Na seznam zakázaných stránek se budou zapisovat nejen nelegální herny ale také platformy propagující nelegální herny
  • Kromě webových stránek se zákazy vztahují i na aplikace, na kterých se provozují nelegální herny či jejich propagace

Online hraní i pro cizince

Na online hernách budou moct hrát i cizinci, kteří nemají bydliště na území ČR. Konečně tedy po letech nastává konzistence s hraním v kamenných hernách.

Zrušení dočasných účtů

Dočasné uživatelské účty v casinech končí. Nově bude po hráčích požadováno, aby si ihned vytvořili plnou ověřenou registraci a nastavili si svá vlastní sebeomezení. Jinak v dané herně nebudou moci vůbec hrát.

Zavedení live dealer game v ČR

Live dealer game je forma online hazardních her, kde hru v reálném čase řídí skutečný krupiér prostřednictvím videopřenosu. Hráči mohou hru sledovat a komunikovat s krupiérem, čímž se vytváří působivější a autentičtější zážitek z internetového casina. Po letech tento druh hraní přichází i do České republiky.

Výhry: pouze peníze

V hazardní hře nebude možné vyhrát cenné papíry, investice nebo kryptoměny (například BTC, ETH atd.). Výhra bude omezena pouze na peněžní prostředky (s výjimkou věcné loterie).

Závěr

Počet změn je značný. Kvitujeme hlavně postup státu proti nelegálním online casinům a doufáme, že v této oblasti dojde ke zlepšení, jak slibuje. Oceňujeme zvyšující se konzistenci mezi živým a online hraním a zároveň se těšíme na možnosti, které přinese live dealer game!